İdari Para Cezaları

İdari Para Cezaları

İdari para cezaları 2022 yılı için belirlendi. İşverenin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yükümlülüğünü yerine getirmediği durumlarda uygulanacak para cezaları, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun “İdari para cezaları ve uygulanması” başlıklı 26 ncı maddesinde belirtildi. En düşük ceza 1.034 ₺’den, 1.408 ₺ ye, en yüksek ceza 614.805 ₺’den 837.363 ₺’ye çıktı. 

İdari Para Cezaları

Buna göre en düşük ceza 1.408 ₺  ile “Çalışanlarına standartlara uygun ve CE belgeli kişisel koruyucu donanım temin etmemek.” ve “çalışanların eğitimlerinin usulüne göre yapılmaması”,  en büyük ceza ise 837.363 ₺ ile “Güvenlik raporu veya büyük kaza önleme politika belgesi” ne ait, “Güvenlik raporunu hazırlayarak Bakanlığın incelemesine sunmadan işyerini faaliyete geçirmek. , İşletilmesine Bakanlıkça izin verilmeyen işyerini faaliyete geçirmek., Durdurulan işyerinde faaliyete devam etmek. ”

Cezaları indirmek için TIKLAYINIZ;

İdari para cezaları 2021 yılı için belirlendi. İşverenin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yükümlülüğünü yerine getirmediği durumlarda uygulanacak para cezaları, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun “İdari para cezaları ve uygulanması” başlıklı 26 ncı maddesinde belirtilmiştir. En düşük ceza 948 ₺’den, 1.034 ₺ ye, en yüksek ceza 563,475 ₺’den 614.805 ₺’ye çıktı. 

İSG Para Cezaları Nereye Yatırılır?

İdari para cezası ödemeleri, ödemenin nereden ve ne şekilde yapılacağına göre değişiklik gösterir. Eğer ödemenizi PTT üzerinden yapacaksanız, menüleri sizin söylemeniz gerekecektir. Çünkü idari para cezaları, devlet borçları ekranında görünmeyebilir. Görevliyi yönlendireceğiniz menü sırasıyla:

  • SGK MOSİP ödemeleri
  • 4-A işveren ödemeleri
  • İşveren idari para cezaları ödemeleri

Bu menüden sonra ekrana bir form gelecektir. Forma 26 haneli işyeri sicil numarası girilerek ödeme gerçekleştirilir. Ekrana idari para cezasının tutarı yansıtılır. Tutarın ödemesi PTT veznelerine yapılır. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra, birkaç saat içinde sorgulama yaparak idari para cezası borç durumunuzu öğrenmeniz gerekebilir.

Bazı durumlarda idari para cezası ödemesi sisteme geçmeyebilir. Bu durumda dilekçe ile başvurunuz alınmalıdır.

İdari Para Cezası Online Ödenir mi?

İdari para cezasını internetten ödemek mümkündür. Bu işlem, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet adresi aracılığıyla yapılır. Ancak kredi kartına taksit yapılması mümkün değildir. Ödemenin yapılabilmesi için cezanın verilmesinin üzerinden en az 24 saat geçmesi ve cezanın sisteme işlenmesi gerekir. Aksi halde ekranınızda borcunuz yoktur yazısı bulunur.

İdari Para Cezası Ekranda Görünmüyorsa Ne Yapılmalı?

İdari para cezasının ekrana düşmemesi durumunda, eğer bir para cezası aldığınızı biliyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşmeniz gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun para cezasını sisteme işlerken tebliğ tarihi girmemesi durumunda, ceza hukuku kapsamında borç ekranda görünmez.

Bu nedenle borcunuzun henüz sisteme düşmediğini düşünebilirsiniz. Ancak borç sistemdedir ve gecikme faizi işleyebilir. Bu nedenle idari para cezası alma durumunda ilgili kurumla irtibata geçilmelidir.

Yorum Girin

Your email address will not be published.

Avis OSGB'ye Hoş Geldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?